Forum Padina


 
HomeHome  LoginLogin  RegistracijaRegistracija  
Latest topics
» Losa iskustva u Padinskih majstrov
Fri 23 Jan 2015 - 16:02 by Gost

» Svet Lovaca, Srbija Lov, Lov na divljac
Wed 21 Jan 2015 - 22:13 by 1van

» Moje úvahy o živote
Thu 15 Jan 2015 - 17:57 by smilan

» SAOPŠTENJE ZA JAVNOST-SRPSKE NAPREDNE STRANKE KOVAČICA
Sun 11 Jan 2015 - 20:00 by Gost

» Спрема се смена Зорана Саванова-СНС
Wed 24 Dec 2014 - 19:05 by Gost

» Kako se zaposliti u Nemačkoj
Thu 18 Dec 2014 - 20:34 by drseha

» video:Vojislav Šešelj na rtv opštine Kovačica
Wed 17 Dec 2014 - 21:08 by Forum.

» Internet Earnings - How to make money online?
Mon 15 Dec 2014 - 21:40 by 1van

» Ubistvo u Kovačici
Fri 12 Dec 2014 - 13:11 by Forum.

» Otvorena kancelarija Srpske Napredne Stranke Kovačica
Wed 10 Dec 2014 - 17:34 by Gost

» Isključenja struje-Crepaja 10/11.12.2014
Fri 5 Dec 2014 - 16:51 by Forum.

» Metallica Live Blizzcon 2014
Wed 3 Dec 2014 - 22:49 by Forum.

» DVB T2 u Srbiji
Wed 3 Dec 2014 - 22:03 by Forum.

» Isključenja struje-Padina 08.12.2014
Wed 3 Dec 2014 - 15:33 by Forum.

Ana Ivanović-Fotogalerija
Loading...
free counters
Otvori novu diskusiju   Odgovori na temu
Share | 
 

 Zelený štvrtok

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Forum.




KomentarNaslov komentara: Zelený štvrtok    Thu 17 Mar 2011 - 7:22

Zelený štvrtok je v kresťanskom kalendári štvrtok pred Veľkou nocou,
je súčasťou Svätého týždňa a veľkonočného tridua.

Pri dopoludňajšej liturgii (ktorá sa koná iba v katedrálach) biskup žehná oleje katechumenov,
chorých a krizmu. Pri večernej liturgii sa pripomína posledná Ježišova večera,
ustanovenie eucharistie a Ježišovo umývanie nôh jeho učeníkov.

Naposledy pred Veľkou nocou pri večernej omši zaznejú zvony.
Zvuk zvonov až do Veľkej noci nahrádzajú rapkáče a klapačky.

Názov vznikol prešmyčkou nemeckého názvu Greindonnerstag (plačlivý štvrtok) na Gründonnerstag (Zelený štvrtok),
pretože niekedy sa v tento deň konalo zmierenie kajúcnikov.
Biskup ich rozhrešil a prijal do spoločenstva veriacich."
V tento deň na niektorých miestach sa používalo rúcho zelenej farby a aj zvyk požívať v tento deň veľa zeleniny podporovali názov tohto dňa.


Na vrh Go down
 

Zelený štvrtok

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Forum Padina  ::  ::  :: -
Otvori novu diskusiju   Odgovori na temu